A Kisiskola színháztermében a regisztrációt követően a Fényszaruiak Baráti Egyesülete (FÉBE), nevében az elnök tisztelettel és szeretettel köszöntötte a Kiss József születésének centenáriuma alkalmából rendezett ünnepségen megjelent valamennyi résztvevőt.
Tisztelettel felkérte városunk polgármesterét, hogy nyissa meg az Emlékkonferenciát. Győriné dr. Czeglédi Márta a következő szavakkal nyitotta meg a rendezvényt: „Szeretettel köszöntöm a konferenciát ezen az autentikus helyen, mert hol máshol lehetne Kiss Józsefre emlékezni, mint azok között a falak között, abban a Fiúiskolában, ahol ő maga is tanított. És az embernek, a tanítványoknak felnyitotta a szemét a különböző tudományokra. És úgy tudott tanítani, úgy tudta a gyerekeket az iskola, a tudás felé orientálni, ahogy csak nagyon kevesen tudták. A Jóisten különös tehetséggel látta őt el. Amikor olvastam egy mondást, ami gondolom erre az esetre is igaz: amit az ember a gyerekeinek adhat, az a gyökerek és szárnyak. Kiss tanár úr nagyon sokat tett azért, hogy tudjuk, honnan jöttünk, milyen gyökerek alapján, hogy szárnyalni tudjunk. Ahogy az ő családjából is szárnyaltak különböző tudományok felé, és azt hiszem, akkor, amikor az ember arra gondol, hogy ezek közül a falak közül hová lehet eljutni, azt gondolom, hogy bárhová. Hálás vagyok Kiss tanár úrnak, hogy a helytörténetet, a régészetet, a település múltját olyan szinten helyezte útjára, hogy az máig tartó cselekedet…”
Ezt követően először meghallgattuk 1972-ben (52 éve) Fekete Imre Lehel Vezér Gimnáziumban járó tanuló által Kiss Józseffel készített hét perces riportot. Megható volt hallani a „Falumúzeum”-mal kapcsolatos kérdésekre adott vállaszait. Köszönet Fekete Imrének, hogy megőrizte ezt a csodát és rendelkezésünkre bocsájtotta felvétel digitális anyagát.
Program szerint most szólni kell Kiss József szellemi, tárgyi hagyatékáról. Ezt a nem kis feladatot magamra vállaltam, izgulok egy kicsit megtudok-e felelni az elvárásoknak és méltó vagyok-e erre. Igyekszek mindent megtenni.
„Kire emlékezünk ma, aki három nap múlva 10-én lenne 100 éves, ha élne, de a sortól mindössze 65 évet kapott. Sokan ismerték őt, de vannak itt, akik nem. Röviden idézzük fel élet útját.
Polgári családban, Kiss József és Cserháti Ilona szülők gyermekeként született. Az elemi elvégzése után a hatvani polgári iskola tanulója. A Jászberényi Tanítóképzőben 1946 júniusában tanítói képesítését szerzett.
1948-ban feleségül vette Lajkó Máriát, 1949-ben megszületett lányuk Mária, majd 1954-ben fiuk József. Négy unokája és négy dédunokája van.
Első munkahelyén, Zsámbokon 1948 - 54 között tanított, majd a parádfürdői SZOT gyermeküdülőben működő iskola igazgatója lett. 1957. március 1-jétől családjával hazaköltözött, és az iskolában helyezkedett el.
A tanárképzőt Egerben végezte. 1962-ben kapta meg földrajz-biológia szakra szóló diplomáját. Nyíregyházán részt vett egy országos néprajzi vándorgyűlésen. Az ott elhangzottak megerősítették benne, hogy tovább kell folytatnia a község történetének feldolgozását.
A tanítás mellett gyerekeknek és felnőtteknek vezetett csillagászati és honismereti szakkört. Szabad idejenek és energiájának nagy részét levéltári kutatásra, idősebb emberekkel folytatott beszélgetésekre fordította.
Felbecsülhetetlen értékű munkája Jászfényszaru kül- és belterületi földrajzi neveinek összegyűjtése.
1968. december 17.-én az Ótanácsháza földszinti négy helyiségében az összegyűjtött 3000 anyagból kiállítás nyílt. Teremszükséglet miatt tíz év után a „múzeum” megszűnt. A helységeket a helyi rendőrség kapta meg. Az anyag jelentős részét elszállították Jászberénybe a múzeumba. A tárlók Jászágóra kerültek. A Somogyi Béla úton a megyei tanács által biztosított pénzen megvásárolt házban 1984 novemberében – 40 éve – megnyílt az újonnan gyűjtött anyagokkal berendezett Helytörténeti Gyűjtemény (HGY).
1985. augusztus 24-ig, nyugdíjazásáig tanított. Az iskolai munkáját befejezte, de továbbra is vezette a helytörténeti szakkört. Az utolsó pillanatig sokat dolgozott, gyűjtött, kutatott a településért.
1983 évben elsők között kapta meg az akkor alapított tanácsi elismerést a Községeinkért díjat, 1989-ben Gyermekekért Érdemérm kitűntetésben részesült. Jászfényszarun, a Szent Kereszt temetőben nyugszik.
Az önkormányzat által alapított kitüntetést, a Jászfényszaruért emlékérmet 1993-ban elsőként neki adományozta posztumuszként a képviselő-testület.
Hogyan ápoltuk emlékét az elmúlt 35 évben? A FÉBE keretén belül 1993. november 25-én 7 fővel megalakult a Kiss József Helytörténeti kutatócsoport. A csoport tagjai közel 31 év alatt változott, fontos szerepük volt és van a kiadványok előkészítésében, helytörténeti vetélkedők, 17 honismereti és helytörténeti tábor lebonyolításában, a településhez és személyekhez köthető évfordulók megünneplésében.
Először 1994. október 8-án jöttünk össze, nevet adni a Helytörténeti Gyűjteménynek, és emléktáblát avatni a névadónak Kiss József tanár, helytörténeti kutatónak.
1995. január 9. Kiss Józsefné Marika néni a férje irat hagyatékát a FÉBE tulajdonába adta.
Huszonhat évvel ezelőtt 1998. december 5-én a „Falumúzeum” megnyitásának 30. évfordulója kapcsán tartottunk koszorúzási ünnepséget az emléktáblájánál és konferenciát a művelődési házban.
1999. szeptember 19-én Kiss Józsefnek a felsőtemetői sírjánál születésének 75., halálának 10. évfordulója alkalmából megemlékezést szervezett a FÉBE.
2004. szeptember 11-én a FÉBE szervezésében a HGY. névadó születésének 80., halálának 15. évfordulója kapcsán emlékeztünk és koszorúztunk.
2009. május 1-jén Város napján tiszteletére - a 2008/2009 elején meghirdetett - néprajzi tárgyak gyűjtését és kiállítását, és írásos feladatokat megoldó felső tagozatos osztályoknak KJHGY-nél hirdettünk eredmény, az értékelő bizottság elnöke Lantos Péter volt.
2009. szeptember 11-én a FÉBE szervezésében a névadó születésének 85., halálának 20. évfordulója tiszteletére emlékeztünk és koszorúztunk.
2014. szeptember 20-án a város első Kulturális Örökség Napján a FÉBE szervezésében emlékeztünk és koszorúztunk és egy könyvet is megjelentettünk Jászfényszaru kulturális és természeti értékei címmel, a névadó születésének 90., halálának 20. évfordulója alkalmából.
2018. december 15-én a városháza dísztermében emlékeztünk a „Falumúzeum” félévszázados jubileumára és sajnos ekkor már nem volt közöttünk a tanár úr özvegye Marika néni. Helytörténeti konferencia keretében mutattuk be, a FÉBE legszebb díszkiadásban megjelent Történelmi források Jászfényszaru múltjához című könyvet.
2019. december 14-én a városháza dísztermében került bemutatásra Jászfényszaruért Alapítvány (JA) által megjelentetett A Jászság kapuja, Jászfényszaru. Régészeti tanulmányok Jászfényszaruról. A könyvet Hild Viktor és Kiss József emlékének szenteltük, aki 95 évvel korábban született és 30 éve hunyt el.
2023-ban digitalizáltuk és honlapunkon közkincsé tettük nyomtatásban még élete utolsó napjaiban kiadott könyvét, melyet 1989-ben a Nagyközségi Közös Tanács VB. adott ki, a kötetet Szurmay Ernő szerkesztette, dr. Vadász István lektorálta. A könyvben két dolgozata került be a Földreform és Agrárfejlődés Jászfényszarun 1945-1948 és Jászfényszarui telepesek Dunántúlon 1946-1950. Tudatosan készültünk születésének centenáriumi ünnepségére, amely egybe esik a KJHGY fennállásának 40. éves jubileumával is. A kettő azt hiszem elválaszthatatlan egymástól.
A gyűjteménynek, de településünknek sincs olyan szeglete, területe, melyhez keze munkája, gyűjtő tevékenysége ne kötődne.
Már nagyon fogyunk, de még vagyunk, akiknek abban a szerencsében volt részünk, hogy személyesen ismertük őt, tanítványai lehetünk. A volt kollégák közül is már csak kevesen élnek.
Életében Damjanich János Múzeumhoz nyolc díjnyertes pályázatot nyújtott be.
A település helytörténetének nagyon fontos a kül- és belterületi földrajzi nevei kiemelt első díjas munkáját a centenárium tiszteletére a mai nappal digitális változatban a (JA) megjelentetett közkincsé teszi és hat példányban papíralapon is elkészült.
Postai és díszítő bélyeget jelentettünk meg az évforduló kapcsán.
Dr. Palla Gábor felajánlásához, a FÉBE, az alapítványa és Diákönkormányzat csatlakozva, Kiss József emléke előtt tisztelegve a 2024/25-ös tanévben helytörténeti és földrajzi jellegű vetélkedőt hirdetünk meg a felső tagozatos osztályok számára.
A konferencia résztvevői az erre az alkalomra készített promóciós anyagot kaptak.
Bejelentem, hogy Szabó-Imrefia Béla ny. tanár, szobrászművész, Jászfényszaru város díszpolgára, a FÉBE Örökös Tagja cím birtokosa a közelmúltban meglepett engem egy Kiss József Emlékplakettal, ami 100 mm átmérőjű és 4 mm vastagságú bronz plakett. A mellékelt levél alapján helytörténeti munkám elismeréseként kaptam Tőle és feleségétől ezt az egyetlen példányt. Mivel helytörténeti munkámat igen sokan segítették az utóbbi 30 évben, így a plakettet a Város Értéktár üvegvitrinébe helyezem el, az adományozó levéllel együtt.
Ha az alkotó és a FÉBE elnöksége is egyetért vele, javaslom, hogy a FÉBE alapítson egy új 5. kitüntetést Helytörténeti munkáért Kiss József Emlékplakettet. Az elnökség dolgozza ki az adományozás feltétel rendszerét és elkészítés anyagi fedezetét biztosítsa.
A FÉBE új elhatározásához, hogy 2024 karácsonyára helytörténeti jellegű társas kártyajátékot ad ki az egyesület és alapítványunk, ebben is erősen motivált bennünket a centenáriumi és KJHGY jubileumi évfordulói. A játék ötletgazdája és összefogója Basa Éva, FÉBE tag, (JA) kurátora.”
Mi előtt a konferencia előadásai elkezdődnének, Dr. Voller Erika, a JA elnöke, felelős kiadó az elkészült Jászfényszaru Földrajzi nevei egy-egy bekötött példányát Zsólyomi Jánosné Kiss Máriának, Kiss Tamásnak, a Városi Könyvtár Nagy Ildikónak, Iskola Könyvtár Lovászné Török Magdolnának és a Városi Értéktárnak adott át.
Előre is köszönöm a konferencia előadóinak, hogy a felkésrésünket elfogadták, most már ők kerülnek sora.
Tóth Tibor
Fotó: Glonczi Rudolf
Vállogatásra!
1./ Győriné Czeglédi Márta megnyitja a konferenciát
2./ A konferencia résztvevői
3./ Tóth Tibor elnök Kiss József tevékenységét méltatja
4./ Dr. Voller Erika JA kuratórium elnöke, az Kiss József pályamunkáinak újra szerkesztett bekötött példányát leányának Zsólyomi Jánosné Kiss Máriaának adja át.
5./ A kiadvány tanulmányozása
6.A./ Dr. Zsólyomi Krisztina unoka terenyében az új emlékplakett
6. B/ Dr. Zsólyomi Krisztina unoka terenyében az új emlékplakett
7 – 8./ A konferencia résztvevői
9./ Kiss József bronz emlékplakett Szabó-Imrefia Béla szobrászművész alkotása