Városi
Örvendetes, hogy egyre többen adományoznak okmányokat és kisebb személyes tárgyakat a Városi Értéktárnak. Felismerik, hogy az örökösök nem biztos, hogy megőriznék az értékeket. Az adományozással pedig jól szolgálják az utánunk jövő nemzedékeket.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
Nem tudni mikortól, de a Dózsa György út 1. szám alatt fogadó, vendéglő állott a település tulajdonában. Az italmérési jog a települést illette, ebből is származott bevétel. Az idők folyamán az épület színvonalát és nagyságát a jelentkező igények meghaladták.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
„Jászfényszaru „aranycsapata” négyszer nyert megyei bajnokságot, de az NB Ill-ban anyagiak híján nem indult, indulhatott el. Itt kívánom megjegyezni, hogy a község iparosai anyagilag is támogatták a csapatot. A cipészek például ingyen javították a labdákat és a cipőket. A községtől semmilyen támogatást nem kapott a csapat. Utaztatás: mindig a legközelebbi megye bajnokságán indult el a csapat, hogy kevesebbet kelljen utazni.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
Kutatásom során két könyvben az alábbi Fényszarun született személyekre bukkantam.
Gerő József: A M. Kir. Belügyminiszter által igazolt nemesek 1867–1937 (Budapest, 1938). Az igazolt nemesek névsora. 208. oldal: „dr. Kozma András tszéki* bíró, (szülei Kozma Ignác és Hole Antónia) született Jászfényszaru, 1860. X. 18.” /* törvényszéki/
A Gutenberg nagy lexikon a két világháború közötti magyar kulturális élet nagy vállalkozásaként indult 1931-ben. A külön erre a célra létrehozott Nagy Lexikon Kiadóhivatal irányításával. A nevét a könyvnyomtatás technikai korszerűsítésében elévülhetetlen érdemeket szerzett Johannes Gutenbergről (1400–1468) kapta.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
Bár e lapok hasábjain párszor már érintettük e témát, de teljességeben még nem jelent meg a mostanihoz hasonló összefoglaló az egykori Nagymalmunk történetéről. Lássuk tehát dióhéjban, mit tudunk a keletkezéséről, fennállásáról.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
Szívgárda, 1920-1948: a Jézus Szentséges Szívét tisztelő és Jézusért apostolkodni akaró 6-14 éves (az elemi ill. a középiskolák alsó 4 osztályába járó) katolikus fiúk és leányok szervezete. Célja: a valláserkölcsi és hazafias nevelés elmélyítése, ezen belül a családi élet megszerettetése, a tekintélytisztelet fejlesztése, a munkára és a kötelességteljesítésre nevelés. - Szervezete a korabeli szokást követte: egy-egy isk. osztály szívgárdistái szakaszt alkottak, élükön a szakaszvezetővel.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
280 éve Redemptió kihirdetése – 1745.05.06
200 éve A tanács elhatározta az emeletes tanácsháza megépítését – 1825
180 éve V. Ferdinánd négy országos vásár tartási jogot adományozó oklevél kiadása – 1845
145 éve Épült fel a temetői kápolna – 1880.10.03.
145 éve Épült a felső temetői stációk – 1880
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
A IV. Béla Katolikus Általános Iskola és AMI tájékoztatója dr. Palla Gábor FÉBE-tag felajánlásáról.
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok
A dreidelnek, vagy másnéven trenderlinek nevezett pörgettyű a zsidó hanuka ünnep tradicionális játéka. Az ólomhasáb négy oldalán egy-egy héber betű olvasható:נ (Nun), ג (Gimel), ה (Hei), ש (Shin)
A játékosok, akik általában egy család, süteményben, vagy valami apróságban játszanak. Megteszik a téteket, majd felváltva pörgetnek. Az oldalaknak különböző jelentésük van: Nun - nist - "semmi" - semmi nem történik és a következő játékos jön Gimel - ganc - "minden" - a játékos az egész bankot megszerzi Hey - halb - "fél" - a játékos a fél bankot megszerzi. Shin - stel ayn - "berak" - a játékos még egy tétet betesz a bankba.
Az Európában fellelhető dreidelek koráról megoszlanak a vélemények, mindenesetre a betelepült zsidóság jelenléte a korai Árpád-kortól kimutatható. Ezt az ólom pörgettyűt Tóth Alex munkatársunk találta Jászfényszaru külterületén.
Jászfényszaru belterületén, az egykori Kozmadamjánszállása nevű falu helyén találta Mezei Róbert a kis bronz függőt, amely kialakítása alapján az Árpád-kori mellkeresztek közé tartozik. Különösen a korszak elejének, 11-12. századi sírokból ismert jellegzetes leletei ezek. Kozmadamjánszállása falu, mely a nevét a két ókeresztény orvos, Szent Kozma és Szent Damján után vette, a tatárjárás idején pusztult el, bár temetőjét a betelepült jászok a középkor későbbi századaiban is használták.
Jász Múzeum Facebook 2024. december 12. és 22.
Tóth Tibor
- kép dreidel
- kép mellkereszt
- Részletek
- Szülőkategória: Hírek. programok