Városi
A lokálpatrióta jelentése, a szülőhely, iránt rajongó, annak hagyományait, értékeit gyarapító, ápoló személy. Nyilván ha nem tudatosan, de bennünk van bizonyos mértékik ez az érzés. Ezen megnyilvánulásnak számtalan formája lehet és van.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Az Állatorvosi lapok 1878-től jelenik meg hetente a XXXVII. évfolyam 1914. május 16-án megjelent 20. számának folytatólagos oldalszámozással a 248 oldalán a következőket olvashatjuk:
„1383,1914. kig. sz. — Jásznagykunszolnok vármegye jászsági felső járásában Jászfényszaru szekhelylyel, Pusztamonostor, Jászfelsőszcntgyörgy és Jászfényszaru községekből átló újonnan szervezett körállatorvosi állásra ezennel pályázatot hirdetek.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
A kép hét évtizede 1954-ben készült. Az akkori kultúrház (ami Iparcikk kisáruház) belső udvarán készült. Ekkor mutatták be a Csipkerózsika című mesejátékot. Vegyes korosztály 2. osztálytól felfelé 4. 5. osztályig lehetek a szereplők között. A képen pontosan 50 fő látható.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Két hónapon belül harmadszor Jászfényszaru határában került elő a hét műtárgya.
A város határában, egy Zagyva mellett fekvő, elpusztult Árpád-kori település helyén találta Mészáros Imre elhivatott lokálpatrióta kutató a 12-13. századra keltezhető körmeneti kereszt szárának alsó részét. Akkoriban jórészt a franciaországi Limoges városában működő manufaktúra látta el liturgikus tárgyakkal a keresztény egyház kisebb és nagyobb templomait, feltehetően az egykor gazdagon aranyozott, szárán talpas keresztet ábrázoló feszület is onnan származik. A fényszarusi kereszt az 1241-es mongoldúlás során semmisülhetett meg, önkénteseinknek köszönhetően egy töredéke mégis birtokunkba kerülve emlékeztethet minket Halottak Napján a több száz éve itt élt felmenőinkre.
Az írás a Jász Múzeum facebookon oldalán 2024. november 2-án megjelent posztja alapján készült
Tóth Tibor
Fotó: A talált régészeti lelet
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Lapunk szerkesztősége meghívót kapott a jászfényszarui Samsung Electronics Magyar Zrt.-hez, a II. Adományozási Ünnepségre.
Termékadományaikkal folyamatosan támogatják a környékbeli oktatási, egészségügyi és szociális intézményeket.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
A képen néhai Győri János látható. Jászfényszarun 1882. július 28-án született és 89 éves korában halt meg. Hosszú élete során megélt két világháborút, egy forradalmat. Ez a kép egy vasárnap délutánon készült, beszélgetés közben a ház előtt. Az 50-60-as években még voltak padok vagy hokedlit vittek ki és a szomszédokkal, barátokkal és a családtagokkal folyt a „mesélés” beszélgetés.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Az elmúlt havi számban arról írtam „minden tárgynak van története” ez igaz a fényképekre is, csak az időmúlásával már feledésbe merül. Ma is egy jó képet több média felhasznál, így volt ez régen is.
A Szolnok megyei Fogyasztási Szövetkezetteknek (ÁFÉSZ) is volt ingyenes havi lapja. A „Szövetkezeti Híradó” című lapot Máthé László szerkesztette, a szerkesztőség és kiadó Szolnokon volt.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Kispolgári családban, Jászberényben 1954. szeptember 24-én született. Édesanyja Rédei Mária révén jászfényszarui származású. Szegeden jogi végzettséget szerzett, jogtanácsosként és ügyvédként dolgozott.
A Felső-Jászságban 1990-ben országgyűlési képviselővé választották. Három ciklusban képviselte egyéni képviselőként városunk érdekeit. Országos listán még további öt évig volt országgyűlési képviselő. Több bizottságban és kormányban is tisztségeket töltött be. Meghívására a városavatóra, majd a 10 éves jubileumi ünnepre városunkba látogatott Göncz Árpád. A kilencvenes évek település fejlesztését pályázatok elnyerésének támogatásával segítette.
2012. augusztus 19-én a Jászfényszaru Város Képviselő testülete díszpolgári címet adományozott a város érdekében kifejtett tevékenységének elismeréseként.
Boldog születésnapot kívánunk!
Tóth Tibor
Fotó:
1./ Jászok Találkozóján dr. Kis Zoltán köszönti az ünnepség résztvevőit 1998. május 30.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Tisztelt Ünneplő Közönség! Hölgyeim és Uraim!
Drága Mártika!
Tisztelt Országgyűlési Képviselő Úr!
Főtisztelendő Plébános Úr!
Köszönöm a megtiszteltetést Jászfényszaru Város vezetőitől, hogy Magyarország állami ünnepe alkalmából én szólhatok a jelenlévőkhöz.
Ünnepeljük az államalapítást és az állam állapító Szent István királyt. Az új kenyér ünnepe is egyben, ekkor kerül megáldásra az újbúzából sült kenyér.
Az országunk legrégebbi ünnepe. A több mint 1000 éves múlt első századjainak részleteit hitelesen nem ismerjük, sok minden a tudósok között is vitatott. Vannak tények, melyek sarkalatos pontokat jelentenek.
Első királyunkat 1083. augusztus 20-án szentté avatták. Ezt a tényt is koronként másként értékelték és az aktuális hatalom érdekei szerint ünnepelték.
XI. Ince pápa 1686-ban Buda visszafoglalása kapcsán arról döntött, hogy a katolikus világ évente emlékezzen meg Szent Istvánról.
Mária Terézia 1771-ben országos ünneppé nyilvánította Szent István napját. A Szent jobb is ekkor került Budára.
1848-49-es forradalom és szabadságharc utáni Bachkorszakban nem engedélyezték első királyunk ünnepét, és a Szent jobb körmenetet. Az évek múlásával kedvezményeket adott a hatalom és 1891-ben Ferenc József munkaszüneti nappá nyilvánította augusztus 20-át.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok