Városi
Fekete István (1900-1970) magyar író idézete alapján „Egy ember addig él, amíg emlékeznek rá.” Ezen írással tisztelői, szerettei nevében szeretnék rá emlékezni.
Radics Flórián 80 évvel ezelőtt, jeles napon a redemptio emléknapján május 6-án született. Néhány nap híjával 73. születésnapja előtt hagyott itt bennünket.
Életutja példa lehet számunkra. Korosztályából nem mindenki végezte el a nyolc általánost. 1957-ben elballagott iskola társaival, de szülei taníttatni nem tudták, így rögtön munkába állt. Munka mellett később szakmát szerzett és az építőiparban brigádvezetőként dolgozott.
Közösségi munkánk során közel három évtizedes barátinak mondható kapcsolatban voltunk. Fiaival is az ifjúsági mozgalomban együtt tevékenykedtünk.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
A fotó a Férjhez megy a bíró lánya c. színdarab bemutatása kapcsán készült, 1944 áprilisában, 79 évvel ezelőtt. A II. világháború vége felé az itthon maradottaknak még abban a helyzetben, – amikor sok magyar katona halt hősi halált és jöttek az értesítő levelek – volt lelkierő a szórakoztatásra, egy kis vidámságra.
Ezt igazolja az utókornak megörökített fotó. A darabot Kovács János káplán, aki 1943-1946 között teljesített itt lelki szolgálatot (az ülősor balról 5. személy).
Sajnos ma már mindenkit nem tudunk beazonosítani, szívesen vesszük, ha az olvasók felismerik valamelyik szereplő személyt és jelzéssel élnek felém (+36-30-337-3336).
Néhányat azonosítottunk: így a legfelső álló sor balról jobbra a 3. személy Török Pál. A második álló sor balról jobbra a második vőlegény Jánosi Antal, a 3. fehér kalapos jegyzőt játszó személy Győri Imre. Az 5. szereplő Kis P Imre, a 8. Karizs Imre. A 10. a menyasszony Kapalyag Gizella, mellette a vőlegény Ézsiás Vencel Az ülő cigányasszony Pál Béláné született Ézsiás Anna.
Köszönjük a képet Varga Zoltánné Győri Erzsébetnek, aki megőrizte és így közkincsé tehettünk.
Tóth Tibor
Fotó: Városi Értéktár gyűjteményéből
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Lapunk márciusi számában jeleztük 22 év után a nagyszabású jászfényszarui Orvosok emléktáblájának avatása kapcsán szervezett Orvostalálkozó után az akkori fiatal, kezdő orvosokat megkeresve érdeklődünk hogyan alakult élete az elmúlt évtizedekben.
Névjegy:Barna Anita 1965. március 15-én született Jászberényben Barna Mihály és Terenyi Mária elsőszülött gyermekeként. Apai Nagyszülők: id. Barna Mihály és Melegh Irén; Anyai Nagyszülők: Terenyi Vendel és Szatmári Rozália; Testvére: ifj. Barna Mihály.
Az általános iskolát Jászfényszarun végezte 1979-ben. Osztályfőnökei: Valyó Margit, Szerdahelyi Gáborné, Lantos Péter. A tanulmányait a jászberényi Lehel Vezér Gimnáziumban folytatta és 1983-ban érettségi vizsgát tett. A szegedi Szentgyörgyi Albert Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán tanult tovább, ahol 1991-ben szerezte meg az orvosi diplomáját. Egyetem elvégzése után háziorvosként dolgozott Cegléden majd Szentendrén, miközben 1993-ban családot alapított Budapesten.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Sorozatunkban a tanítóink emlékére 2022. szeptember 3-án rendezett ünnepségen az elmúlt tíz évben elhunyt tanítókról, tanárokról, óvónőről elhangozott visszaemlékezése-ket tesszük közzé szerkesztett változatban. A „halhatatlanok” olvasókönyv bronzlapja-ira a vésés és az emlékezés sorendjénél az intézményhez érkezés évét vettük figyelembe.
Tóth Tibor helytörténészt, a FÉBE elnöke emlékezett Móczó Jánosné Ménkű Klára, Rabóczi Lászlóné és Sebők Józsefné pedagógusokra.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
A Mi újság Fényszarun? helyi lapban 1996. januárjában jelent meg tudósítás, hogy közel 28 évvel ezelőtt 1995. október 11-én választottak először a diákpolgármestert. Az 1997/98-astanévben Annus Ágnes harmadikként töltötte be e tisztséget.
Névjegy: Annus Ágnes 1985-ben született Jászberényben. A Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Diákotthon hatosztályos gimnáziumi tagozatán érettségizett 2004-ben Debrecenben, majd 2009-ben diplomázott jogászként a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A diploma megszerzése után, még abban az évben férjhez ment Kiss István Endréhez (Kissné dr. Annus Ágnes), két gyermekük született Hajnalka és Botond. Mikepércsen telepedtek le, a férje és Ági is Debrecenben dolgozik, és gyermekeik is ide járnak, a Svetits általános iskolai részébe.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Jelen kutatási eredmények közzétételével arról adunk tájékoztatást, hogy a XIX. század végétól milyen pénzintézeteket vehettek igénybe eleink a településen.
A Szolnoki törvényszék 1894. február 20. 2311. sz. 73/1 rendelkező végzésével a Jász-Fényszaru községi hitelszövetkezetet bejegyezte. Idézet a határozatból: „Ezen korlátolt felelősségű szövetkezet az 1894. évi január hó 25-ik napján tartott alakuló közgyűlés által elfogadott alapszabályok szerint keletkezett. Székhelye Jászfényszaru.
Ez a pénzintézet – szövetkezeti – formában jött létre, melyről részletesen a januári számban írtam.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
A Fényszaruiak Baráti Egyesülete 2001. október 21-én az Orvosok emléktáblája avatását követően a Városháza nagytermében Orvostalálkozóra került sor. Dr. Kiss (Á) Ferenc (1933-2010) ny. főorvos gyűjtőmunkájának segítségével az 1945-től orvosi hivatást választó jászfényszarui származású (legalább az egyik szülő fényszarui) orvosokat, az itt gyógyított, gyógyítókat, valamint az orvostanhallgatókat hívtuk a találkozóra. Az eltelt közel 22 év alatt sajnos sokan örökre távoztak, illetve az akkori hallgatók már középkorú orvosok. Az elmúlt évtizedekben is sokan vállalták a középiskolát befejezve az emberi gyógyítás legszebb hívatását.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
Márciusban köszöntöttük a nőket. „A nemzetközi nőnap a női egyenjogúság és a nők emberi jogainak napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak. A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.” Wikipédia
A képen láthatókat még hivatalosan valószínű nem köszöntötték, mert a fotó 1944. július 23-án bemutatott Gyurkovics lányok című színdarab bemutatója kapcsán készült.
A képen látható leányok (balról jobbra haladva): állósor – Girtler Magdolna, Nagy Márta, Kiss Szidónia, Nagy Vilma, ülő sor – Győri Mária, Girtler Erzsébet, Zsámboki Margit és Márkus Mária.
Tóth Tibor
Fotó: Városi Értéktár gyűjteményéből
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok
A Mi újság Fényszarun? helyi lapban 1997. júliusában jelent meg egy írás a felelős szerkesztő tollából. Az írás apropóját az adta, hogy Jászfényszaru önkormányzata egy díjat alapított egy általános iskolai tanulónak. A „fair play” (ejtsd: fer pléj) angol kifejezés, jelentése: becsületes, sportszerű játék. Nem lévén találó magyar megfelelőt, így neveztetett el az a díj, melyet 1997. június 12-én a „A jótanulók fogadásán” Győriné dr. Czeglédi Márta elsőként Takács Péternek adott át. Az oklevéllel könyvjutalom jár.
A kezdetek után kialakult az adományozás rendje. A tantestület dönt a díjazottról. Az a tanuló kaphatja, aki iskolai tanulmányai során kiemelkedően sportszerű a társaival, önzetlenül segíti, támogatja őket.
Sorozatunkban felváltva megkeressük a korábbi diákpolgármestereket, a Fair Play-díjasokat arról faggatva őket, hogy hogyan alakult azóta életük.
Névjegy: Takács Péter, (1983-) Tanulmányok: Széchényi István Közgazdasági Szakközépiskola Hatvan: pénzügyi és számviteli ügyintéző, mérlegképes könyvelő; Fachhochschule Frankfurt (frankfurti főiskola): marketinges és pénzügyes közgazdász; frankfurti Goethe Egyetem: humán geográfus (gazdaságföldrajz).
Munkahelyek: Commerzbank Investment Banking – Banks Marketing, személyi asszisztens, kongresszus szervezés, jelenleg „szabadúszó”.
A Majna-menti Frankfurtban lakik, magyar és német kettős állampolgárként, (mint a munka világában, úgy a magán életben is) függetlenként - a szituáció minden előnyével és hátrányával.
- A hirdetés mentése sikerült
- Szülőkategória: Hírek. programok