Értéktári érdekességek
A sakk népszerű játék kortól függetlenül sokan játsszák. Ismereteink szerint a sakkjáték Indiában keletkezett; onnan, valamint Perzsiából indult el a VII. században világhódító útjára. Európába feltehetően arab közvetítéssel került, hogy mi, magyarok hol, mikor, és kiktől tanulhattuk meg a játékot, nem tudni.
Azonban az elme sportja hazánkban is gazdag múltra tekint vissza. Írásos feljegyzés van arról, hogy Károly Róbert királyunk 1355-ben, a visegrádi tárgyalások alkalmával egy sakk-készlettel kedveskedett a cseh János királynak.
- A hirdetés mentése sikerült
Nyugta 8 frt és 85 kr. összegről, ami 1899. december 31-én 47 éves korában elhunyt Balog András temetési költségéről szól, a plébánia, templom és harangozók stb. illetménye fejében Varga Sándor, aki 1899 és 1902 között teljesített itt kápláni szolgálatot. A nyugtán szereplő 10 és 4 filléres 1898 évben kiadott (illeték) bélyegek is láthatók.
Balog András – Balog János és Nagy Anna gyermekeként született 1852 évben – 1874. május 12-én kötött házasságot Fejes Annával, aki 1856-ban látta meg a napvilágot. Öt gyermekük született András (1879), Imre (1880), Teréz (1883), Anna (1890), István (1893). Csecsemőként András, két évesen Anna hunyt el. István fiától, aki szinten az apja nevét kapta maradt fel ez a közel 125 éves írat.
1900-ban 1 kg füstölt sonka ára 1 frt-ba került.
Kép és szöveg: Tóth Tibor
- A hirdetés mentése sikerült
Egy 80 évvel ezelőtt kiállított helyi hivatalos írat. jászfényszaru i anyakönyvi kerület állította ki Értesítés halálesetről … a kiadás céljának megjelölése nem került kitöltésre. A jászfényszaru i anyakönyvi kerület 1944 évi halotti anyakönyvébe 25 szám alatt bejegyeztetett a következő haláleset: Az elhalt neve: Rusai Imre
Az elhalálozás ideje és helye: 1944 ápr. 5 Jászfényszaru
- A hirdetés mentése sikerült
A világon az első kézi kapcsolású telefonközpontot 1877 évben Bostonban helyezték üzembe. Magyarországon a telefon jelentőségét Puskás Tivadar és testvére Ferenc ismerte fel.
Európában hazánk 1881 évben negyedikként létesített telefonközpontot és 54 előfizetővel kezdett el működni. Az első telefonkészülékeket Amerikából hozták be, de rögtön elkezdődött a hazai gyártás. Az elterjedése rohamosan megindult, kezdetben a tehetős emberek, később a középosztálynak, a cégeknek is státusz szimbólummá vált.
Budapest után a vidéki nagyvárosokban és 1905-ben a Magy. Kir. Posta és Távírda rendelet tárában szerepel, hogy 1905-ben újtávbeszélő-hivatal elkezdte munkáját Jászfényszarun. Velkey Ádámné volt ekkor a postamester, de őt 1905 októberétől Zibritzky Anna (férjezett neve Gusztin Mihályné) váltotta. A posta a Bajcsy-Zs. út 8. szám alatt volt.
1943-as telefonkönyv alapján pontosan tudjuk a távbeszélő (telefon) szolgáltatás Jászfényszaru-i adatait.
- A hirdetés mentése sikerült
Az 1894. évi XXXIII. törvénycikk, amely az állami anyakönyvezést elrendelte, 1895. október 1-jétől kötelező lett. Korábban ezt az egyházak végezték.
Valószínű az állami anyakönyvezés bevezetése kapcsán született egyházi célra a m. kir. pénzügyminisztérium 1895. évi 91488. sz. rendelete alapján jött létre a CSALÁD-LAP nyolc oldás füzetecske. A nyomat az egri érseki liceumi nyomdában készült.
Az első nyitóoldalon Kaszab Sándor és Palócz Mária Jászfényszaru, Peres tanyai lakosok neve szerepel. A 2. oldalon „Hivatalos tanusítvány. Kaszab Sándor rk. és Palócz Mária rk. a Jászfényszarui templomban alulírt napon a róm. kat. egyház szertartása szerint egymással házasságot kötöttek. Kelt Jászfényszaru, 1938 febr. 3-án Székely Alajos szentszéki tanácsos, lelkész” (Jászfényszaru 1937-1943 közötti plébánosa) Jászfényszaru Rom. Kat. Egyházpecsétje (Körbélyegző)
A 3. oldalon a férj és feleség szüleinek neve szerepel. Itt lehetett beírni elhalálozásuk idejét. A 4-6. oldalakon gyermekeik neve keresztelési helye, ideje, elhalálozási helye, ideje írható be összesen 12 sorban. A 7. oldalon Az Úr imája. Az angyali üdvölet. Az apostoli hitvallás. A 8 oldalon Istennek tíz parancsolata. olvasható.
Azon családok, akik a későbbi családi eseményeket is rögzítették, jó alappal szolgál családfakutatás során
Kép és szöveg: Tóth Tibor
Fotó:
A CSALÁD-LAP első oldala
- A hirdetés mentése sikerült