2024
-
ÉVFORDULÓK 2024.
Helyi vonatkozású évfordulók:
- 325 éve Pentz féle összeírás a községről – 1699
- 265 éve Letelepedési engedélyt kaptak a cigányok – 1759
- 255 éve Szent Család-szobor műemlék – 1769
- 255 éve Állították a Lehel úti keresztet – 1769
- 230 éve Kőkémények építése köteleztetik – 1794
- 120 éve Állították a Patikuskeresztet – 1904
- 100 éve I. világháborús emlékmű felavatása – 1924. július 6.
- 100 éve Született Dugonics György ny. ÁFÉSZ alapegység-vezető – 1924. január 13.
- 100 éve Született Kiss József tanár, helytörténeti kutató – 1924. szeptember 10.
- 90 éve Márkus Mária óvónő magán óvodát nyit – 1934. április 23. -
„A Jászságért" Alapítvány kuratóriuma a 2024. évi Jászsági Civil Vándordíjat a Fényszaruiak Baráti Egyesületének ítélte oda
„A Jászságért” Alapítvány Kuratóriuma 2010-ben vándordíjat alapított. E díjat minden évben olyan szervezet, intézmény nyerheti el, mely a nemzeti (jász) kulturális örökség megőrzéséért tevékenykedik, legalább öt éve a Jászok Egyesülete nyilvántartott, tagdíjat fizető tagszervezete, s folyamatosan működik. Három éven belül ugyanannak a szervezetnek nem ítélhető oda a vándordíj.
A Jászsági Civil Vándordíj egy vándorserlegből és egy díszoklevélből áll, a díjjal járó juttatás összege 200.000 forint.
A pályázó szervezet részletesen ismertesse éves munkatervét, és az elnyert összeg felhasználásával kapcsolatos elképzelését.
A Fényszaruiak Baráti Egyesülete eredményesen pályázott a 15. alkalommal odaítélt díjra.
„A Jászságért” Alapítvány kuratóriuma részéről dr. Dobos László alapító kurátor, a Jászok Egyesületének elnöke, a XXVIII. Jász Világtalálkozó központi ünnepségén 2024. június 22-én jelentette be, hogy a 2024 évi díjazott pályamunkája alapján a Fényszaruiak Baráti Egyesülete lett.
A Jászságért Civil Vándordíjat méltó ünnepség keretében a kuratórium Jászfényszarun adja át, a vele járó jutalmat az egyesület a Kiss József (1924-1989) tanár, helytörténeti kutató születésének centenáriumi ünnepségéhez használja fel.
Ezt követően 33. alkalommal kiirt pályázatra érkezett tíz pályázóból, a kuratórium a Jászságért-díjat Zsidei Andrásné nyugalmazott könyvtáros, a Dózsai Honismereti Szakkör vezetőjének ítélte oda, melynek átadása a színpadon megtörténet.
Tóth Tibor -
„Gyüttment" és marad Nagy Sándor 80 éves lett
Egy ember tevékenységét sokféle képen lehet értékelni a munkához, a családhoz, a közösséghez való viszonya alapján és sok más szempont szerint is. Tény nem csak be tudott illeszkedni a település életében, hanem azon kevesek közé tartozik (6 fő), akik a rendszerváltás előtt és után is a Jászfényszaru vezető testületei kitüntetéssel ismerték el a településért végzett munkáját.
Nagy Sándor1944. április 6-án Vácon munkáscsalád harmadik gyermekeként született. Apja bőrdíszművesként dolgozott, talán kézügyességet tőle örökölte. Édesapját csak fényképről ismerte, a II. világháború hősi halottja lett. Az özvegy egyedül küszködött az ott maradt a három gyermek nevelésével, eltartásával. Édesanyja férjhez ment apja bátyjához. A jobb megélhetés reményében leköltöztek vidékre, Fegyvernek-re. Itt végezte el az általános iskolát. A család egy fiúval és egy leánnyal gyarapodott. Sajnos már csak húga Ildikó él. -
150 éves a Jász Múzeum
A Jász Múzeum az utóbbi 25 évben 5 évenként rendezett alapításának ünnepségét. A 145 év után most másfél évszázadaidhoz érve egy éven át tartó kiemelt programsorozattal ünneplik a szép kerek évfordulót. A központi egésznapos estébe nyúló ünnepségre november 29-én került sor.
-
150 éves a Jász Múzeum - Múzeumi esték a Magyar Kultúra Napja tiszteletére