A Fényszaruiak Baráti Egyesülete – előfizetők és szponzorok által támogatott – „A Fényes Város jászfényszarui helytörténeti társasjáték” ünnepélyes bemutatójára december 29-én a Magyar kártya napján, az óévbúcsúztató megkezdése előtt került sor. A Jászságban, talán a vármegyében is egyedülállóként jelent meg egy településről társasjáték. Országosan is csak néhány lehet. A FÉBE működésének 31 éve alatt több esetben vállalt úttörő szerepet.
Kiadványaink (könyv, képeslap, érem, CD, újság) is helytörténettel foglalkoztak. A világ az időmúlásával nagyot változott. Azt gondoltuk talán játékos formában a fiatalabb korosztály érdeklődőbb lesz, hogy játék során ismerje meg település történetét. Persze a játékhoz kellenek a nagyszülők, a szülők, a testvérek, barátok.
Jászfényszaru történetét 1433-tól az első írásos említéstől napjainkig dióhéjban dolgozza fel 96 db (3 pakli) kártyalapon keresztül. Természetesen 130 lapon több mindent be lehetett volna mutatni (lenne is mit), de a költségek miatt több lap nem készülhetett. Elsősorban külterületi és természeti értékek maradtak ki. A játék kártyalapjaira a helyi értéktárba bekerült és a jövőben bekerülő értékek szerepelnek. A játék fontos város-marketing szerepet is betölt.
A helytörténeti játékkártya lapokra épül, természetesen más, mint a 32 lapos magyar kártya.
Ismerjük meg a magyar kártya történetét: A közhiedelemmel ellentétben, a magyar kártyának nevezett paklinak nem sok köze van a svájciakhoz, arrafelé jórészt nem is ismerik a felénk játszott játékokat. A magyar kártya csakugyan magyar találmány (hungarikum), első példányai 1836 táján készültek el Pesten Schneider József és Chwalowszky Ödön kártyakészítő mesterek műhelyeiben.
Na, jó, de akkor miért svájci szereplők vannak a kártyalapokon?
Abban az időben – ne feledjük, több mint tíz esztendővel a szabadságharc előtt járunk – a lelkes osztrák cenzúrán nemigen mehetett volna át egy magyar szabadsághősöket felvonultató pakli engedélyeztetése. De alig néhány évtizeddel azelőtt, 1804. március 17-én tartották Friedrich Schiller Tell Vilmos című drámájának ősbemutatóját Weimarban. Hogy az ötlet honnan származott, hogy a darab szereplői, a Habsburgok ellen lázadó svájci szabadsághős története alapján mintázzák meg a lapokat, azt nem tudjuk kinek az ötlete volt, de zseniális elgondolás valósult meg. A legkukacosabb cenzor is simán rábólintott egy német szerző híres drámájának „megkártyásítására”. Hiszen a drámát még Bécsben is játszották, már 1810-től… Arra meg kifigyel oda, hogy a darab csúcspontján megdöntik a zsarnok helytartó hatalmát?
Így nem csak egy új, helyi – eredetileg 36 lapos, mert VI-kat is tartalmazott, de ezek később kikoptak – született, de a magyar kártyáról elmondható, hogy az egyetlen kártya a világon, amelyet egy irodalmi mű inspirált.
„A tükörképességében és témájában is új játékszer nem csak Magyarországon, de Közép-Európa-szerte kiszorította a korábban általánosan használt egyalakos kártyaképeket. A budapesti Kazinczy utcában (egykor Kiskereszt utca) járva az 55. számú ház falán olvashatjuk a mindmáig legnépszerűbb magyar találmányra emlékező sorokat. Az emléktáblát 1996-ban állította a Magyar Talon Alapítvány (a Magyar Kártyamúzeum megalapításának szándékával működő szervezet) és a Pató Pál Asztaltársaság (a magyar kártya kultikus tisztelete okán) és december 29-ét a magyar kártya napjává nevezték ki.” - Jánoska Antal - A magyar kártya napja. Forrás: Wikipédia; Kamjt.hu; Origo.hu; Bulac.lapunk.hu;
A FÉBE kártya társasjátékában a 96 lapot 6 csoportra osztottuk, minden csoport önálló színt kapott. A helytörténetibe a következő lapok szerepelnek: Település első írásos említése;
Kiskunfélegyháza betelepítése; Redemptio - eladás – megváltás; Karapuszta megváltása 1745; I. Ferenc városi cím – 1831; V. Ferdinánd vásártartási oklevél – 1845; XIX század fontos eseményei (Városi címről való lemondás, Hármas kerület megszűnése, vármegye létrejötte); Vasútvonal története -1873 -1908; Infrastruktúra fejlesztés- 1928-tól; ABC – COOP Zrt – 1973; Helyi újság -1990; Zászló; Címer; Jászfényszaru ismét város – 1993; JIC Kft.; Testvértelepülések; Lagzis menü.
Közösségek, események: Tűzoltó Egyesület; Sport Egyesület; Színjátszók Napsugár Gyermekszínpad és a FORTUNA Együttes; GOLF Együttes; Fehérakác Népdalkör; FÉBE; BLNT; Jászfényszaruért Alapítvány; Iglice Gyermeknéptánc Együttes; Szűcs Mihály Huszárbandérium; Város napja – május 1.; Jászfényszaru Polgárőr Egyesület; Maróti futó fesztivál; Pető Ádám emlékfutam.
Személyek: id. Bedekovich Lőrinc; Szűcs Mihály; Márkus Mária; Koltay József;
Penczner Pál; Dr. Kuti György; Kiss József; Keresztesi József; Török Sándor;
Mészáros Jászló; Kovács Andrásné; Dr. Lakatos Béla; elhunytak és egy élő Győriné dr. Czeglédi Márta személyében a település 1990 óta folyamatosan megválasztott polgármestere.
Épületek: Mindenszentek római katolikus plébániatemplom templom külső; Mindenszentek római katolikus plébániatemplom templombelső; Városháza; Temetői kápolna; Kisiskola; Papkastély; Rimóczi-kastély; Royal Kaszinó étterem és kávézó; Sportkomplexum; Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár; Városi könyvtár; Nagyiskola; Kiss József Helytörténeti Gyűjtemény; Szent-Györgyi Albert Egészségközpont; Gondozási Központ; Városgondnokság – GAMESZ; Szent Erzsébet Közösségi Ház; Napfény Óvoda; Bölcsőde; Tanuszoda.
Alkotások: Szent Család-szobor; Lehel úti kereszt; Jézus Szíve-kápolna – képoszlop; Zsámboki-kereszt; Kozma-kereszt; Szentháromság-szobor; I. világháborús emlékműve; Csíksomlyói kegykép; Békás szökőkút; Petőfi-szobor; II. világháborús emlékműve; Zsidó áldozatok emlékműve; Millenniumi díszkút; Orvosok emléktáblája; Tanítók emlékműve; Megbékélési emlékmű; Trianoni emlékmű; Litkei Antal-emléktábla; IV. Béla király szobor; Időszalag tűzzománc falikép; Cigányzenészek emlékműve; Vasút-tanyai emlékmű; A jászfényszarui 1956-os emlékmű; Tudás kútja; Bedekovich-ok emléktáblája.
Természeti értékek: Eperfák; Fasorok; Horgásztavak; Emlékfák; Lovasok parkja; Egészségpark; Szent József szabadidőpark.
Házi költőnk Ézsiás László alcímet is költött a játéknak: „Ha valami megragad, a fejedben megmarad… tudásodra legyél büszke, Jászfényszaru szívünk csücske!”
Támogatók: (ABC) sorrendben Jogi személyek: Jászfényszaru Város Önkormányzata, Jászfényszaruért Alapítvány, Jászfényszaru Ipari Centrum Kft., CO-OP Star Zrt. Jászberény, INNOVEN Kft. Abony, Fényszaruiak Baráti Egyesülete, Szűcs Mihály Huszárbandérium Magánszemélyek: Fekete Imre (Szabadság út), Győri János Bertalan, dr. Palla Gábor Bp.
Ötlegazda és projektvezető: Basa Éva. A megvalósítást munkájukkal segítették: Berzéné Magyar Krisztina, Bordásné Kovács Katalin, Káposzta Sándorné, Tóth Tibor, dr. Voller Erika. Anyanyelvi lektor: Kotánné Kovács Tímea. Készítette, grafika, dizájn: Horváth Sándor. Fotó: köszönet a készítőinek. Producer: Tóth Tibor. Kiadja: Fényszaruiak Baráti Egyesülete. Felelős kiadó: Tóth Tibor egyesületi elnök. Szerzői jog fenntartva (körben egy C betű) 2024
A doboz tartalma: 1 db dobókocka, 1 db 30 másodperces homokóra, 96 db kártya, játékszabály.
Kedves Játszótársunk!
Egy egyedülálló, Jászfényszaruról szóló játékot tartasz a kezedben. Miközben játszol, szórakozva fejleszted a memóriádat, a megfigyelőképességedet, a fiatalok próbára teszik, bővíthetik szókincsüket. Több témában ismereteket szerzel a városról, történelmi múltjáról, jelenéről, eseményekről, személyekről, amikre büszkék lehetünk.
Játékosok száma: 2 + és 9-99 évig Játékidő: 0,5 – 2 óra
Játék menete:
Húzz egy kártyát, és a képes felét a homokóra által biztosított fél perc alatt olvasd el, figyeld meg a képet is, majd a kártyát add át a melletted ülőnek, aki kérdez majd! Egyezség szerint a megfigyelési idő duplázható.
Amilyen számot dobsz a kockával, azt a kérdést teszi fel neked a kérdező. Minden helyes válasz egy pontot ér, amit papíron vezessetek. Egyezség szerint több kérdést is dobhatsz egy körben, vagy dobás nélkül mind a 6 kérdésre válaszolhatsz. Ezzel a te köröd lezárul.
Így haladtok a körben tovább.
További játékötleteket a www.febe.hu honlapon találsz a játékdoboz képére kattintva.
Ki lesz a győztes? Szerintünk mindenki!
Közel 200 előfizető kedvezményesen 1db 6.000 Ft, 2 db 10.000 Ft összegért kapta meg a társasjátékot a karácsonyfa alá.
Január 21-től a helyben lakók, elszármazott jászfényszaruiak és bárki érdeklődő 6.500 Ft összegért nyugta ellenében Jászfényszarun Városi Értéktárban (Szentcsalád tér 12.), Réz virágbolt (Szabadság út 9. ) és Városi Könyvtárban (Szent István út 1.) megvásárolhatják a játékot. A
A játék politikamentes és időtálló legjelentősebb ismerten, tényeken alapul.
A FÉBE elnöksége, a Jászfényszaruért Alapítvány Kuratóriuma nevében köszönöm a szponzorok támogatását, az előfizetők előzetes megrendelését, a játék összeállításában és kivitelezésében közreműködők munkáját.
Közösen ismét maradandó értéket hoztunk létre a jelennek és az utókor számára.
Tóth Tibor
Fotó: Glonczi Rudolf és Tóth Tibor