febe fejlec lekerekitett

 Jászkisér 1995 A Csete Balázs Honismereti Szakkört a Győri János és felesége Julika 1970-ben a névadó születésnapján március 15-én alapította, 31 éven át vezették a szakkört. Az éves ünnepi összejövetelt márciusban tartják.  
   A FÉBE megalakulásától kapcsolatot tartott a Csete Balázs Honismereti Szakkörrel. Biztosítottuk az „Apáról-fiúra” Népi gyermekjátékok közösségi bemutatójára a nevezők eljuttatását. Kölcsönösen tapasztalatszerzés céljából részvétünk egymás rendezvényein. A művelődési házban, a 90-es években Játszóházi programokat tartottak a jászkiséri szakkör tagjai.

   Harminc ével ezelőtt a 25 éves ünnepen 6 fős küldöttség (Győri Ernő Gábor, Riegg Gábor, Szeleczki Dávid, Szeleczki Lajosné, Tóth Tibor és Varga Gábor) a Kiss József Helytörténeti Kutatócsoport tagjai is részt vettek. A temetőben meg koszorúztunk Csete Balázs sírját
   Az 55. évforduló mottója: "A múlt (...) szerves és elválaszthatatlan része a jelennek, mint ahogy a jelen sem egyéb, mint a jövendő kezdete" Wass Albert.
   A március 8-án 10 órakor Benedek József a jászkiséri Csete Balázs Honismereti Szakkör vezetője köszöntötte az ünnepség résztvevőit. A FÉBÉ-t a 30 évvel ezelőtt is jelen volt Varga Gábor titkárhelyettes és e sorok írója képviselte.
   Az ünnepségnek két előadója volt. Hortiné dr. Bathó Editet a Jászberényi Jász Múzeum nyugalmazott igazgatója, majd Gulyás András Zoltán a jelenlegi igazgatója „A 150 éves Jász Múzeum múltja, jelene és jövője” címmel tartottak prezentációs előadást.
Varga Gábor Jászkisér 2025Benedek József röviden áttekintette az eltelt 55 évi főbb eseményeket, a szakkör tevékenységét. A gondok között emelte ki: „…Sajnos Tagságunk elöregedett, fiatalok nem csatlakoznak hozzánk, így egyre több tevékenységről kell lemondani. Játszóházi csoportunk létszáma egészségügyi problémák miatt csökken, anyagi okok miatt a meghívások is csak helyi, esetleg a közeli helyekre korlátozódnak. Kifáradtunk, testi és lelki szinten egyaránt, de talán még van remény. Aminek örülünk, hogy létrejött a Csete Balázs Kulturális Egyesület, Bennük látjuk a jövőt, hogy az Iskolával közösen folytatják majd ezt a munkát. Hála az Istennek és az Óvodai nevelőknek az Óvodában is folyik honismereti munka, az óvodások rendszeresen járnak a Tájházi rendezvényekre, jeles napokról, ünnepekről szintén megemlékeznek Óvodai keretek között, ha kell civil szervezetek bevonásával is. Egy örömteli esemény lesz március 15.-i ünnepség keretében a Petőfi úti Csete Balázs Általános Iskola előtti parkban felavatásra kerül Bálint József jászkiséri születésű rajztanár, néprajzkutató, gyűjtő, faszobrász által kőrisfából készült 230 cm magas, 40 cm átmérőjű Csete Balázs szobor, melyet Vajas György polgármester felkérésére díjmentesen készített el.,,”
   A meghívott magán személyek és szervezetek néhány kedvez gondolat keretében köszöntötték a szakkör tagjait és ajándékokat adtak át.
   Az egyesületünk a Jászszóház palettáját két „A Fényes Város” Helytörténeti társasjáték adománnyal bővítette.
   Az ünnepség a himnusz hangjaival kezdődött és a szózattal zárult.
   Közös finom ebéddel zárult a rendezvény, de még ezt követően is folytak a kölcsönös tapasztalat-cserék, baráti beszélgetések.
Kép és szöveg: Tóth Tibor

Fotó:
1./ Csete Balázs sírjánál 1995. március
2./ Varga Gábor 30 évvel később az ünnepi tanácskozáson.