A Fényszaruiak Baráti Egyesülete 1993. október 30-án alakult meg. Az egyesület egyedüli bevételi forrása a tagdíj volt. Az 51 fő alapító tag közül sokan a nyugdíjasok 250, illetve a dolgozók 500 Ft-os éves tagdíját felül fizették.
A működéshez elsőként bélyegzőt csináltattunk. Hivatalos levelek megírásához írógépre volt szükség. Az írógép olyan mechanikus, elektromechanikus vagy elektronikus szerkezet, amely billentyűinek megnyomására betűket nyomtat közvetlenül egy papírlapra, indigólap használatával egyszere akár több lapra is.
A bátyámat, Zoltánt, aki 1958-tól Budapesten élt és dolgozott, megkértem, hogy egy használt mechanikus írógépet vásároljon a FÉBÉ-nek, aminek maga is tagja volt. Így vásárolta meg az egyesület első kisértékű tárgyi eszközét, a szóban forgó írógépet 3.000 Ft összegért.
A helyi Béke Tsz-ben, a hetvenes évek elején (1971) már létezett telex (távgépíró vagy géptávíró) géppel írt szöveg átvitelére szolgáló, kapcsolt hálózaton működő távközlési rendszer. Megjegyzem ekkor országosan kb. 2500 ilyen készülék működött. Magánszorgalomból vagy kisegítésként gyakran írtam a géptávírón. A betűszedő felépítése hasonló volt az írógépéhez, annyi különbséggel, hogy ékezetes betűk nem voltak rajta. Így az ékezetes betűket az adott betű egymásutáni leütésével jeleztük.
A hasonlóság miatt az írógéppel így gyorsan megbarátkoztam és közel három évig használtam. Megjegyzem, ekkor már voltak asztali számítógépek, az egyik alapító tagunknak, Varga Gábornak is volt egy, így sok esetben Ő is besegített hosszabb lélegzetű levelek, pályázatok megírásában. Nekem 1996 nyarán lett saját asztali számítógépem, ami akkor még egy négyzet alakú, 133x133 mm méretű hajlékony lemezzel (flopilemezzel) működött. Így az írógép nyugdíjba, a vasút-tanyai ház szekrényébe került.
A FÉBE a PHARE Demokrácia Programon belül, a „Civil inkubátor ház” projekt keretében kapott egy notebook számítógépet. 2002-ben a Teleház pályázatunk keretében öt asztaliszámítógépet és egy multifunkcionális másológépet kaptunk. A LEADER pályázat keretében 2019-ben egy Dell márkájú laptopot nyertünk el.
2020-ben egyesületünk relikviái, kiadványai a pályázat útján vásárolt három üvegvitrinbe kerültek. A FÉBE alelnöke dr. Kiss Dávid Sándor – egy ezermester – vállalkozott arra, hogy alapos tisztitást és karbantartást végez az írógépen, hogy azt is a vitrinbe helyezve megőrizhessük az utókor számára. Február közepén meg is hozta a működőképes írógépet és elhelyeztem a vitrin alsó polcán.
Köszönöm Dávidnak, hogy hozzájárult ahhoz, hogy megőrizzük a FÉBE legelső tárgyi eszközét, ami ma már a gyermekeknek muzeális tárgynak számít.
Kép és szöveg: Tóth Tibor
Fotó: Írógép