Mátraverebély-Szentkút 2006 óta Nemzeti Kegyhely. A Szentkút Magyarország egyik legrégebbi és máig egyik leglátogatottabb Mária-kegyhelye.
A Nagyboldogasszony Bazilika műemléki jellegű építmény, 1758-1763 között épült az Almássy család által. A bejárati ajtó felett a Vereb és az építtető család címere látható. A tornyokat hagymasisak fedi. A főoltár, a szószék és több szobor rokokó stílusú, a két mellékoltár copfstílusban készült a 18. században.
Az elődeink a kor lehetőségének megfelelően évente többször is felkeresték a búcsújáró helyet. Kézenfekvő volt 50-100 évvel ezelőtt, hogy más híján gyalog zarándokoljanak. A technika fejlődésével kerékpár, lovas kocsi, autó mobil, autóbusz adta lehetőséggel éltek a zarándokok.
Szép hagyomány, hogy a legbátrabbak az ősökhöz híven ma is gyalog indulnak útnak, ami nem kis megpróbáltatással jár fiatalnak, idősebbeknek egyaránt.
Régen kisebb nagyobb csoportokban indultak útnak, összefogott a szomszédság, rokonság.
Ma már az Egyházközség szervezésében, koordinálásával gyalogosan, kerékpárral és autóbusszal indulnak útnak. Így történt ez június második hétvégéjén is.
Egy hatvanöt évvel ezelőtt képen hazafelé jövet megpihenek, mert már náluk van a búcsúfia a görbebot, a fokos, amit az itthon maradott gyermekeknek hoztak.
Az 1957-es képen balról jobbra haladva állósor: Kaszab Sándorné, Bordás Alajosné, Benke Erzsébet, az ülősor: Tóth Sándorné, Bognár Lajos és Bognár Sándorné.
A 65 évvel később (2022) készült képen a június 10-én gyalog útnak indulók láthatók.
Tóth Tibor
Fotó:
1./ Városi Értéktár archívum
2./ Lovászné Török Magdolna