febe fejlec lekerekitett

  Karcagi alkotás 1971 jó A lokálpatrióta jelentése, a szülőhely, iránt rajongó, annak hagyományait, értékeit gyarapító, ápoló személy. Nyilván ha nem tudatosan, de bennünk van bizonyos mértékik ez az érzés. Ezen megnyilvánulásnak számtalan formája lehet és van.

   Az utóbbi hónapban ezt megtapasztaltam. Nagy József Árpád út 61. szám alatti lakos, aki a jászok szemében egy gyütt-ment. Igaz nem mesze a szomszédos megyében Apcon született, majd Jászfényszarun találta meg párját és itt telepedtek le. Az elmúlt hónapban keresett meg az értéktárban és nem jött „üreskézzel”, ez egy jászszokás, ha mentünk rokonhoz, ismerőshöz valamit vittünk. Elmondta, Szombathelyen járva, a bolha-piacon – mert 1848/49-es relikviák nagy gyűjtője – igaz ekkor itt nem talál gyarapító tárgyat, de meglátott egy kerámiát, mely Jászfényszaru és egy keltezés volt látható. Rögtön megvette.
   A Budapesti Kalapgyár jászfényszarui Gyáregységének 1971. május 1-jei átadásra készült limitált darabszámban, ajándékozás céljára emlékül az eseményről. A kerámiakép hátlapján lévő monogram alapján megállapítható a készítője.
 Novothnyné jó  Rusói István (1914 –1980): fazekasmester, a Népművészet Mestere (1959). A kályhás-és fazekasmesterséget a Romhányi Cserépkályhagyárban tanulta, majd itt is dolgozott. Az 1930-as évek végén került Karcagra Székely Szücs Sándor műhelyébe. 1946-ban saját műhelyt nyitott. 1952-ben a Karcagi Kályhás Szövetkezet alapító tagja lett. Itt tervezői feladattal bízták meg.
   Hogyan került Szombathelyre az örök rejtély marad. Nagy József jóvoltából hazakerült és becses tárgya lett az értéktárnak. A Samsung átépítette a kerámián látható részt így az eredeti formát a kerámiakép őriz meg. Köszönjük!
   November 20-án Zielbauer János és öccse Zoltán  a Városi Értéktárnak adományozták szüleik dr. Zilahi János (1932-1998) és dr. Zilahi Jánosné sz.: dr. Hazai Lenke (1930-1982) mint egy 26 személyes iratát és több mint 15 általános, középiskolai bizonyítványokat, egyetemi diplomájukat és különböző igazolványaikat és két fényképet. Dr. Zilahi János állatorvos néhány orvosi eszközét és orvosi bélyegzőjét.
   Az iratokat, okmányokat, eszközöket írásos átvételielismervény alapján vettem át. Köszönjük, hogy úgy gondolták az iratoknak, eszközöknek az értéktárban lesz a legjobb helye.   
  Zilahy haték jó November 22-én Tamus Béla FÉBE Budapesten élő elnökségi tagunk által dr. Hajdúné Novothny Klára, Kati küldött egy csomagot a kézimunkázni szerető fényszarui Hölgyeknek. A csomagba talált levél szerint: „Szeretettel küldöm a csomagot Édesanyám Novothny Ottóné született Ézsiás Klára hagyatékát (a vasútállomásnál a sarki házban laktak). Már én is abban a korban vagyok, hogy nem tudom már feldolgozni.” A sok fonalat és eszközöket a művelődési házban működő szakköri tagokhoz juttattuk el, hogy használják el a szép fonalakat.
   Szeretnénk, ha egyre többen követnék az adományozókat és eredetben örökbe vagy másolatban megmentésre kerülnének a település múltjához, az itt élt személyéhez kötődő írat és tárgyi emlék (hagyaték). Az iratok, a kisebb személyes tárgyak a Városi Értéktárba, a nagyobbak tárgyak, eszközök a Kiss József Helytörténeti Gyűjteményébe kerülnek.
  Keressék Tóth Tibor a Városi Értéktárba Szentcsalád tér 12., vagy a Kiss József Helytörténeti Gyűjtemény gondnokát Pető Lászlóné Katit a Somogyi Béla út 29. szám alatt.
Kép és szöveg: Tóth Tibor

1./ Kerámia   2./ fonál   3./ Zilahi hagyaték