A dreidelnek, vagy másnéven trenderlinek nevezett pörgettyű a zsidó hanuka ünnep tradicionális játéka. Az ólomhasáb négy oldalán egy-egy héber betű olvasható:נ (Nun), ג (Gimel), ה (Hei), ש (Shin)
A játékosok, akik általában egy család, süteményben, vagy valami apróságban játszanak. Megteszik a téteket, majd felváltva pörgetnek. Az oldalaknak különböző jelentésük van: Nun - nist - "semmi" - semmi nem történik és a következő játékos jön Gimel - ganc - "minden" - a játékos az egész bankot megszerzi Hey - halb - "fél" - a játékos a fél bankot megszerzi. Shin - stel ayn - "berak" - a játékos még egy tétet betesz a bankba.
Az Európában fellelhető dreidelek koráról megoszlanak a vélemények, mindenesetre a betelepült zsidóság jelenléte a korai Árpád-kortól kimutatható. Ezt az ólom pörgettyűt Tóth Alex munkatársunk találta Jászfényszaru külterületén.
Jászfényszaru belterületén, az egykori Kozmadamjánszállása nevű falu helyén találta Mezei Róbert a kis bronz függőt, amely kialakítása alapján az Árpád-kori mellkeresztek közé tartozik. Különösen a korszak elejének, 11-12. századi sírokból ismert jellegzetes leletei ezek. Kozmadamjánszállása falu, mely a nevét a két ókeresztény orvos, Szent Kozma és Szent Damján után vette, a tatárjárás idején pusztult el, bár temetőjét a betelepült jászok a középkor későbbi századaiban is használták.
Jász Múzeum Facebook 2024. december 12. és 22.
Tóth Tibor
- kép dreidel
- kép mellkereszt