febe fejlec lekerekitett

 1888 akantisz viktor es rozsnyai karoly a sakkjatek legujabb nagy kezikonyve kezdoknek Kutatásom során két könyvben az alábbi Fényszarun született személyekre bukkantam.

Gerő József: A M. Kir. Belügyminiszter által igazolt nemesek 1867–1937 (Budapest, 1938). Az igazolt nemesek névsora. 208. oldal: dr. Kozma András tszéki* bíró, (szülei Kozma Ignác és Hole Antónia) született Jászfényszaru, 1860. X. 18.” /* törvényszéki/
   A Gutenberg nagy lexikon a két világháború közötti magyar kulturális élet nagy vállalkozásaként indult 1931-ben. A külön erre a célra létrehozott Nagy Lexikon Kiadóhivatal irányításával. A nevét a könyvnyomtatás technikai korszerűsítésében elévülhetetlen érdemeket szerzett Johannes Gutenbergről (1400–1468) kapta.

A nagy alakú (17x24 cm-es), 640-670 kéthasábos oldalas kötetekből 9 már 1931-ben megjelent, majd egy tizedik is 1932-ben. Ekkor azonban a még „F” betűnél tartó mű kiadása megszakadt, és később sem fejeződött be. Ennek ellenére az addig megjelent anyag terjedelme majdnem eléri a 3300 nyomtatott oldalt, ezzel a korszak egyik legnagyobb könyvének tekinthető.
A lexikon digitális keresője alapján az „F” betűig két Jászfényszarun született neves személyt is találtam, akik 160, illetve 100 évvel ezelőtt születtek Jászfényszarun.
  Károlyx csapatkereszt 1916Akantisz Viktor, író és bibliográfus, szül. 1864 dec. 6-án Jászfényszaruban. Jogi és bölcsészeti egyetemi tanulmányainak elvégzése és külföldi tanulmányok után a M. N. Múzeum Orsz. Széchenyi könyvtárának könyvművészeti előadója volt. Irodalmi munkássága: Fréron: Portipadour életrajza (1890), A sakkjáték kézikönyve (1896), Az olajfestészetről, Japán mesék (1902), A Todorescu könyvtár katalógusa (1922). Számos cikket írt és sokat fordított Guy de Maupassant, Paul de Koek, Conan Doyle, Arczübasev, Sienkiewicz stb. munkáiból. Kitűnő illusztrációkat készített Grimm Meséi-hez, Auer István, Bán Aladár, Petőfi Sándor verseihez, Malonyai Anthropocalypsis-ához, Némethy Károly földrajzi és Szterényi Hugó természetrajzi munkáihoz.”
   „Bőhm Sándor dr. orvos, fogszakorvos, Szeged. 1894-ben született Jászfényszarun. Középiskoláit Jászberényben, egyetemi tanulmányait Szegeden végezte, doktorátusa 1914-ben kelt. Makón kezdte meg pályafutását. 1933-ban Szegeden nyitotta meg rendelőjét, közben a Stomatológiai Klinikán megszerezte szakképesítését. A háború alatt az összeomlásig az orosz és olasz frontokon harcolt, mint hadnagy szerelt le. A K. cs. k. tulajdonosa*. – Neje: Rákos Rózsa.”
*A Károly-csapatkereszt az Osztrák–Magyar Monarchia katonai emlékérem kitüntetése volt. IV. Károly király által 1916-ban alapított háborús emlékérem, amelyet az első világháborúban teljesített katonai szolgálat során lehetett kiérdemelni.
Kép és szöveg: Tóth Tibor

Képaláírások:

-A sakkjáték kézikönyve (1896) – Vatera. hu
-Károly csapatkereszt –Vatera.hu