„Jászfényszaru „aranycsapata” négyszer nyert megyei bajnokságot, de az NB Ill-ban anyagiak híján nem indult, indulhatott el. Itt kívánom megjegyezni, hogy a község iparosai anyagilag is támogatták a csapatot. A cipészek például ingyen javították a labdákat és a cipőket. A községtől semmilyen támogatást nem kapott a csapat. Utaztatás: mindig a legközelebbi megye bajnokságán indult el a csapat, hogy kevesebbet kelljen utazni.
A játékosokat lovas kocsi vagy Jánosi Imre iparos szállította a kocsijával. Étkezés: mindenki önellátó volt. A mérkőzések után valamelyik helyi kocsmáros vendégül látta a csapatot egy italra. A játékvezetők az illetményeiket általában természetben kapták (liszt, burgonya stb.). A játékvezetők ebédjét valamelyik játékos családja adta. Utánpótlás: rendszeresen játszott az ifjúsági csapat. A fiatalabbak csak edzésre jártak, és várták, hogy az idősebbek felkerüljenek a felnőtt csapatba. Ezekkel a játékosokkal Kiss Pál Nándor és Zingai Béla pedagógus foglalkozott.”
Az idézet Szabó László: Az életem volt a futball. Tények, adatok a jászfényszarui labdarúgás történetéhez című könyvből való (melynek digitális változata a www.febe.hu honlap Értékek tárházában olvasható). Szabó László 2004-ben készült kézirata alapján szerkesztették: ifj. Szabó László, Szabó Szilárd, felelős szerkesztő: Sugár Istvánné. Jászfényszaru közelgő születésnapja alkalmából kiadta: Jászfényszaru Város Önkormányzata – 2012. augusztus, felelős kiadó: Győriné dr. Czeglédi Márta.
Az aranycsapatnak a két Girtler testvér meghatározó tagja volt. Girtler István (1923) középcsatár, az öccse, Girtler Kálmán (1925) középhátvéd poszton játszott. Szüleik Girtler István és Pethes Erzsébet voltak. Édesapjuk szikvizet állított elő és forgalmazott, melyet később Kálmán fia vitt tovább, az államosítás után az ÁFÉSZ keretében nyugdíjba vonulásáig
Az igazolványt az MLSZ állította ki a Jászfényszarui Botond SE labdarúgója számára. Mivel több igazolvány van az értéktár birtokában, többön jól látható a kiállítás helye: Budapest, és a dátum is: 1947. augusztus 28. Girtler Kálmán haláláig Jászfényszarun a Fürst Sándor út 4. szám alatt, a mai Szent István úti házban élt feleségével, Antal Ilonával. A ház ma vásárlás útján Jászfényszaru Város Önkormányzatának tulajdonában van.
Hogy miért választottam éppen ezt az igazolványt, annak magyarázata az, hogy egyúttal emlékezünk a köztiszteletnek örvendett és 100 éve, 1925-ben született Girtler Kálmánra, az igazolvány tulajdonosára.
Kép és szöveg: Tóth Tibor
Képaláírások:
- Az igazolvány előlapja
- Az igazolvány hátlapja