A munka ünnepe, május 1. (korábban a munkások ünnepe) a nemzetközi munkás-mozgalmak által kiharcolt ünnepnap, a legtöbb országban – jelenleg 160-ban – a hivatalos állami szabadnap.
A II. Internacionálé kongresszusán, 1891-ben május elsejét hivatalosan is a „munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé” nyilvánították.
Magyarországon 1946 óta nemzeti ünnep május elseje. A rendszerváltás után a munka-vállalók szolidaritási napjának „a munka ünnepe” elnevezése maradt meg.
1955-ben a római katolikus egyház is csatlakozott a világ dolgozóihoz, amikor XII. Piusz pápa május 1-jét Munkás Szent József emléknapjává nyilvánította, és így május 1. katolikus ünnep is lett.
A májusfát is a fiúk a kiszemelt lányoknak ekkor állítják.
A rendszerváltás után az ünnep tartalma megváltozott, elmaradtak a felvonulások, a majális jelleg, a kulturális és sport programok kerültek előtérbe.
Jászfényszaru Város Önkormányzata 1999-ben úgy döntött, hogy a Város Napja2000-tőlmájus 1-je lesz. Az évek folyamán kialakultak az állandó rendezvények és újak is színesítik a Város Napját.
Egy 47 évvel ezelőtti május j-jei képet teszünk közzé a kép előterében négy fő az Egyesült Jászsági ÁFÉSZ dolgozóiként, a jászfényszarui Iparcikk áruházban voltak kereskedőként alkalmazva.
A kép 1978 május 1-i felvonulást követően, a kapott virslit fogyasztják el. A képen balról jobbra haladva Sápi Mária, Kubala Antalné, Faragó Lászlóné, Langó Józsefné, a hátérben Marton Gyuláné látható.
Tóth Tibor
Fotó: Városi Értéktár gyűjteménye