febe fejlec lekerekitett

 Jászsági tollforgatók 2024  A Jász Helytörténeti Kör (JHK) és a Jászapátiak Baráti Egyesülete (JABE) egy különleges könyvbemutatóra október 7-én 16 órára invitálta a kiadványban szereplő személyeket és érdeklődőket.
   Kovács Péter
könyvtárvezető nyitotta meg a rendezvényt, örömének adott hangot, hogy otthont adhatnak az Országos Könyvnapok keretében ennek a rangos rendezvénynek.
   Dr. Farkas Kristóf Vince a JHK elnöke külön is köszöntötte a bemutató résztvevőit. Felkérte dr. Dobos Lászlót, a Jászok Egyesülete elnökét, hogy a még nyomda illatú könyvet mutassa be.

   Elmondta a JHK és a JABE együttműködéséből a Jászok Egyesülete és sokan mások támogatásával sorra születendő könyvek becses kincsei a Jászságnak. A könyvek megjelentetésének fáradhatatlan motorja dr. Suba Györgyné Kocsis Julianna helytörténeti kutató, a JHK titkára. Ez a könyv sem született volna meg, hogy ha Ő éveken át nem folytat gyűjtőmunkát és természetesen nem vállalja fel a könyv szerkesztését. A könyv szerkesztés egyes esetekben nagyobb feladat, mint önállóan megírni egy témakört. Itt sok egyeztetést kellett elvégezni, ugyan voltak segítő társai, de a munka oroszlán részét Julika végezte. Eddig megyei szinten vegyes felvágottként (nem tematikus) jelent meg ki-kicsoda. Teli hibával ez már az én (TT) megjegyzésem, mert én is benne szerepelek 5 sorral, de annak fele sem fedi a valóságot. Jászsági szinten Sugárné Koncsek Aranka 1995-ben megjelent Jász történelmi arcképcsarnok és rá nyolc évre a második bővített kiadás csak az elhunyt Jászsághoz kötődő történetírókkal és jeles személyekkel foglalkozott.
   Ez a kiadvány vegyesen az élőket és már nem élőket, a főállásban és szakterületük (történész,stb.) illetve csak szabadidőjükben kvázi hobbyként foglalkoznak, egy-egy terület kutatásával egyaránt tartalmazza, ha nem is a teljességgel, de törekedtek mindenkit felkutatni.
   Dobos László elmondta, hogy a nagy elődökkel egy könyvben szerepelni nagy megtiszteltetés, de felvetődhet a kérdés jogos, igazságos-e, hol tettünk mi leannyit az asztalra, mint Ők. Másrészről azokat is meg kell becsülni, akik településük vagy egy részterület megismertetését, kutatásai eredményeit vetik papírra, illetve jelenik meg nyomtatásban. Ők azok, akik besegítenek a hivatásos történészeknek, mert idő hiányában a munkájuk mellett nem tudnak minden területtel foglalkozni. A kutatás érdeklődési kör szerint szakosodott, nagyban az egyéntől függ.
   Jászfényszaruról, ABC sorrendben a következők tevekénységéről olvashatunk: Dr. FarkasKristóf Vince, Kovács Béla, Kovács Béláné Pető Magdolna és Tóth Tibor.
   A könyv címe is nagyon ötletes Jászsági Arcélek a helytörténet tollforgatói. A statisztikát sokan nem sokra becsülik, pedig a számok is sokat mondóak. A könyvben különböző terjedelemben 11 fő nő és 54 fő férfi elhunyt, 33 fő nő és 44 fő férfi, akik élnek szerepelnek.
   Elgondolkoztató, hogy 30 éves vagy fiatalabb egy sem 40 éves vagy fiatalabb 3 fő, ebből egy történész, egy levéltáros és egy történelem-magyar szakos középiskolai tanár.
   A kiadvány végén adományozás éve szerint a Jászságért díjasok szerepelnek. A könyvben lévők amennyiben Díszpolgárok ABC sorendben a nevük és település szerepel. A könyvet a névmutató és az előfizetők és támogatok, neve zárja.
   Az érdeklődők a keménytáblás 174 oldalas kiadványt 3.000 Ft-ért a Városi Értéktárban Tóth Tibornál megvásárolhatják.
Kép és szöveg: Tóth Tibor

Fotó: a könyv nyitó borítólapja