Az összejövetel előkészítő munkáit a Jász Múzeum könyvtártermében dr. Körei-Nagy József és neje Katalin asszony 2020 évi Jászért-díjasok készítették elő. A program december 28-án (szombaton) 10 órakor vette kezdetét.
A Jászságért” Alapítványt 1990. december 14-én jegyezte be a Fővárosi Bíróság. Az alapítvány 1992 óta évente Jászságért díjat adományoz egy-egy a Jászságban, Kunságban elő vagy innen elszármazott kulturális, közművelődési, hagyományőrzés területén kiemelkedő munkát végző személyiségnek, többségében életműve elismeréseként. A díjhoz adómentesen pénzjutalom jár. Az eddig megkapott 37 díjnál, négy esetben megosztva adományozták, három esetben házaspár, míg egy esetben testvérpár részesült az elismerésben. A díjazottak körében képzőművész, történész, lelkész, pedagógus, helytörténeti kutató, néprajzkutató, hagyományőrző egyaránt megtalálható. Jászjákóhalmán a 2024 évi Jászok Világtalálkozón már 33. alkalommal adták át Zsidai Andrásné ny. könyvtáros, szakkörvezetőnek (Jászdózsa), Fodor István Ferencet (1949-2020) idézve a „Jászok Nobel-díját”. A 37 díjazott közül jelenleg 20 személy él. A Jászságért díjasok vagy – néhai Fodor István Ferenc jászjákóhalmai díjazottat idézve – a „Vének tanácsa” 2005-től minden év december 28-án Jászjákóhalmán, a maival együtt már harmadik alkalommal a Jászság fővárosában kerül megtartásra .
A Jász Múzeum könyvtártermében – a sajtó képviselői jelenlétében – dr. Dobos László a Jászok Egyesületének elnöke, a „Jászságért” Alapítvány kurátora nyitotta meg a rendezvényt. Hét fő időskoruk, betegségük vagy más fontos elfoglaltságuk kapcsán maradtak távol. Így 13 fő díjazott és a helyet adó intézmény vezetője Gulyás András Zoltán volt jelen. Köszöntő szavaiban elhangzott, hogy „A Jászságért Alapítvány” fontosnak tartja az évenkénti találkozót, ahol számvetésre és a jövőterveiről esik szó. A tanácskozás informális összejövetel, a jelenlévők elmondták a közösségi munkában mivel foglalkoztak az elmúlt találkozó óta. Megköszönte az intézmény igazgatójának, hogy partner a helyszín biztosításában, Körei-Nagy házaspárnak hogy előkészítették a helyszínt és időben elkezdték szervezni a találkozót. Bejelentette, hogy „A Jászságért Alapítvány” kiírta 34. alkalommal a Jászságért díjra szóló pályázatot, a pénzjutalmat megduplázták 2 millió lett. A díj 2025. július 26-én a Jászszentandrás-i Jász világtalálkozón lesz átadva. 15. alkalommal lehet pályázni a Jászsági Civil Vándordíjra, melynek pénzjutalma 500.000 Ft.
Senki nem érkezett üres kézzel volt, akik testi táplálékot (édesség, gyümölcs) vagy szellemi táplálékot (kiadványt) hozott ajándékul díjazott társainak. A Jászok Egyesülete támogatásával A/3-as nagyságban Bugyi László Guriga fotográfus díjtulajdonos fotóival hajtogatható 2025 évi naptárt is kaptunk. A 12 hónapot egy-egy jászsági település templomának külső és belső fotói díszítik. Az augusztus hónapon a jászfényszarui Mindenszentek római katolikus plébániatemplom fotói találhatók.
Mielőtt a hozzászólásokra került sor dr. Körei-Nagy József valamennyiünk vállát megvesszőzte, jó egészséget kívánva az újesztendőben. Aprószentek napjának Európa-szerte jellegzetes szokása a vesszőzés. Ilyenkor a fiúk házról házra járva bőség-, egészség- és szerencsekívánó mondókákat adnak elő, és szertartásosan megvesszőzik a lányokat. Korunknál fogva a jó egészség. a legfontosabb.
Az első hozzászóló Kladiva Imre ny. esperesplébános, c. kanonok és c. apát, aki Egerből érkezett. Tájékoztatott bennünket, hogy 2024. február 1-én Egerben elindult Csepellényi György pálos rendi pap boldoggá avatási eljárás egyházmegyei szakasza.
Csepellényit, aki nem erőszakos, inkább békés, alázatos módon, de kitartóan vitázott, X. Kelemen pápaMezőkövesd, Eger és Füzes környékére nevezte ki missziós főnöknek. Működése nagyon eredményes volt, az egri püspök feljegyzései szerint egymaga hét falut térített vissza a protestánsoktól. 1674. március 26-án protestánsok egy csoportja behatolt a plébániára és rabszíjon hurcolták el a szerzetes papot. Végül május 24-én a Farnos (1860 óta Egerfarmos) melletti Szőke puszta határában, a ma is Barát-fertőnek nevezett mocsaras tónál Csepellényi Györgyöt is lefejezték. Kaptunk egy négy oldalas képpel, életleírással és imával ellátott kiskiadványt.
Dr. Suba Györgyné népművelő a Jász Helytörténeti Kör munkájáról és a 2024 évben közreműködésével megjelent három kiadványról adott tájékoztatót. Bejelentette, hogy idős kora folytán január 1-vel a Jász Helytörténeti Kör titkári tisztségéről lemond.
Papp Izabella ny. levéltáros a Boldogháziak II. kötetlének megjelenéséről beszélt. A könyv érdekessége, hogy a településen élők írják történeteiket.
Hortiné dr. Bathó Edit ny. múzeumigazgató, a Jász Múzeumért Alapítvány kuratóriumának elnöke, az alapítvány éves tevékenységéről szólt. Kinyilvánította, hogy az alapítvány a jövőben is a Jász Múzeum tevékenységét kívánja segíteni.
Mozsár Lászlóné polgármester bejelenti, hogy 2025-ben Jászágón az iskolájuk 100 esztendős, erre külön programot terveznek.
Tóth Tibor helytörténész a FÉBE értéket teremtő 2024 évi munkájukról szólt, dr. Lakatos Béla (1934-2023) főorvos, a város díszpolgára tiszteletére emléktáblát avattak. Az alsó és felső temetőben egy-egy sírt újítottak fel. Kiss József (1924-1989) tanár, helytörténeti kutató születésének centenáriumára, postai emlékbélyeget, emlékbronz plakettet adtak ki. Megyei kiemelt I. helyezettként díjazott 1981 és 1982-es Jászfényszaru-i kül- és beterületi földrajzi neveinek dolgozatát A/4 kiadásban 224 oldalon digitálisan és 6 példányban bőrkötésben papíralapon jelent meg. Karácsonyra elkészült „A FÉNYES VÁROS jászfényszarui helytörténeti tárasjáték”, amely jászságban és a megyében is egyedül álló.
Prof. Dr. Barna Gábor egyetemi tanár Kunszentmártonról a „Meghurcoltak” című filmet ajánlotta a figyelmünkbe. A film linkje: https://youtu.be/KYPTeZohLjw .
Nyitott fülel hallgatva a díjazottak beszámolóit, sok jó és hasznos tapasztalatot lehetett összegyűjteni. Egymás figyelmét is felhívtuk egy-egy településsel kapcsolatos kutatás során talált anyagokra ezzel is segítve egymás munkáját.
A program 12 órakor fehér asztal mellet az Aranykanál Étteremben folytatódott. A bőséges ebéd elfogyasztása után a távolabb lakók hamarabb asztalt bontottak, míg mások egy kávé mellet tovább beszélgettek. Tervekkel teli és viszont látással búcsúztunk egymástól.
Kép és szöveg: Tóth Tibor
Fotó:
1./ Az elnöklő dr. dobos László, Kladiva Imre atya és Mozsár Ferencné díjazottak.
2./ Papp Izabella, Hortiné dr. Bathó Edit, Zsidai Andrásné díjazottak.
3./ Bugyi László Guriga fotográfus kiadásában a Jászsági naptár 2025 - Jászfényszaru
4./ Csepellényi György vértanúhalált halt pálos rendi pap