febe fejlec lekerekitett

  Orgona 2 A Ráday Mihály Város és Faluvédő Szövetség tagegyesületei, akik a Dunától keletre végeznek településvédelmi és szépítési feladatokat november 9-én Martfűn találkoztak.
   A házigazda szerepét a Martfűi Városszépítő Egyesület vállalta fel. A találkozót a Művelődési Központ és Könyvtár kamaratermében tartották. A FÉBÉ-t Agócs Ferenc elnökségi taggal képviseltük. Előzetesen írásban elküldtük a 2024-évben végzett munkánkról szóló beszámolót, melyet a rendezők összeszerkesztik és valamennyi résztvevő megkapja digitálisan, tapasztalat gyűjtés céljából.

   A regionális találkozót Vinczéné Balogh Magdolna a helyi egyesület elnöke nyitotta meg. Dr. Papp Antal polgármester bemutatta az 1989 óta városi címet kapott település múltját és jelenét. Széphegyi László a szövetség elnöke is köszöntötte a résztvevőket, örömének adott hangot, hogy a Dunántúl már évek óta működő regionális találkozó végre a Dunától keletre is megvalósult és bízik benne jövőre lesz folytatás is.
Felkért egyesületek Kazincbarcika, Ráczalmás, Gyula képviselőitől hallottunk hasznos tapasztalatokat. A Gyulai elnök már ismertette a 2025. júliusában náluk tartandó 42. országos találkozó részletes programját. Ezt követően kérdések és véleménynyilvánításra került sor.              Az 1940-es évek elején a csehszlovákiai Bata gyár létesített itt cipőgyárat, amely a második világháború alatt hadiüzemmé alakult. A Bata gyár építette a település nagyságához képes óriási művelődési házat. Az üzemet államosították 1949-ben és a 70-80-as években élte fénykorát hétezren is dolgoztak az üzemben. A művelődési házban három termet szántak a cipőgyártás múltjának, eszközeinek bemutatására egészen a rendszerváltásig. A szobák megnézése után megebédeltünk. Majd városnézésre indultunk.
  Szent István Szobor Marfű Martfűn még nem jártunk igazán szép tágas sok zöldterülettel rendelkező kisváros. A rk. templomot néztük meg, amely 1991 és 2001 között épült. A hitetlenek, kételkedők védőszentje, Szent Tamás apostol lett a templom, illetve a martfűi egyházközségrész védőszentje s példaképe – Tamási József atya szavaival élve - a „legtamáskodóbb” városban. Az építész a névadó apostol életének két fontos helyszínét, Jeruzsálemet és Indiát komponálta az épületbe. (Tamás Jeruzsálemben találkozott a feltámadt Jézussal és Indiában halt vértanúhalált). 2 manuálos, 23 regiszteres hangversenyorgona, fekvősípokkal is. A templombelső bemutatása után három orgona számot is meghallgathatunk, ami nagy élmény volt számunkra. A központban megnéztük az időkapu és Szent István szobrát. A nevét is viselő téren áll Szent István király szobra: egy mesterséges halomhoz illesztett, rakott kőtalapzaton álló egész alakos bronzszobor, Gyurcsek Ferenc (1942 – 2023) szobrászművész alkotása. A Millennium országos ünnepségsorozatán belül került sor 2000-ben a város megújuló főterén Gyurcsek Ferenc szobrászművész Időkapu című alkotásának felavatására.     
   Mindkettőnkben felmerült a FÉBE keretében belföldi kirándulás kapcsán többen ismerkedjünk meg Marfűvel.
   Ezt követően vissza sétáltunk a művelődésiházhoz és haza indultunk. Hortiné dr. Bathó Edit a jászberényi Városvédő és Szépítő Egyesület titkára, ha az vezetőség támogatja javaslatát 2025-ben Jászberényben lesz a regionális találkozó megrendezői.
Kép és szöveg: Tóth Tibor

  1. A fekvő sípos orgona
  2. Szent István király szobra