Tamus István felmenői apai ágon, Jászfényszarun éltek. Jelenleg is élnek itt rokonok.
Tanulmányait 1978-ban a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskolán végezte és rajz-földrajz szakos majd 1986-ban a Magyar Képzőművészeti Főiskolán művészeti rajz, művészettörténet és ábrázoló geometria szakos tanári diplomát szerzett. Tagja a Magyar Grafikusművészek Szövetségének. Számos művésztelep meghatározó alkotószemélyisége az elmúlt két évtizedben. A sokszorosított grafikai eljárások közül az elmúlt évtizedekben egyértelműen a linómetszés vált Tamus legkedveltebb technikájává, de rézkarcokat, litográfiákat is készít és a foltmaratás, vagyis az aquatinta technikájával is dolgozik.
Az első Város napon 2000. május 1-jén a FÉBE keretében a művelődési házban nyílt meg. Az egyesület megalakításának negyedszázados ünnepségén 2018. november 3-án grafikáiból, festményeiből újabb gyűjteményes kiállítás nyílt Jászfényszarun. Tagja a Fényszaruiak Baráti Egyesületének.
Lakóhelyén Debrecenben és a környékén sokrétű közösségi munkát végez. Többek között 10 éve vezeti a Vajai Honvéd művésztelepet. A tíznapos alkotótábornak Vay-kastély adotthont. Évente 12-15 művész vett részt, akik a legkülönfélébb grafikai technikákban alkottak.
A Vajai Honvéd Művésztelep mára nemcsak a katonák, hanem a honvédség művészeti-kulturális életének egyik fontos találkozási pontjává vált. A X. Vajai Honvéd művésztelep zárókiállítását május 29-én nyitották meg. A kiállítás alkalmából Mudra József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár dandárparancsnoka Tamus István grafikusművésznek, a Művésztelep vezetőjének egy évtizedes tevékenységénekmegköszönéséért aranyozott emlékérmet adott át.
Az elismeréshez gratulálunk, és további sikereket kívánunk!
Kép és szöveg: Tóth Tibor
Fotó: Tamus István 2000. május 1-jei megnyitón
Az elismerő oklevél az aranyozott éremmel